Фаїна Єренбург, арт-директор бренда DAVIS CASA, про те, як не загубитися в глибокому морі ексклюзивного промислового дизайну, на яку виставку необхідно їхати за новинками, куди відправитися за вартими уваги покупками, а також для чого й кому потрібні підробки провідних брендів.
Щодня кожний із нас стикається з необхідністю щось обирати, починаючи від продуктів харчування, закінчуючи більш складними речами. Але так склалося життя, що людина не може бути фахівцем у всьому, особливо якщо це стосується якоїсь вузькоспрямованої теми. Не можна сьогодні купити один диван, посидіти на ньому, а завтра купити інший. У таких особливих і складних темах, як вибір меблів, якщо людина сама цим професійно не займається, потрібно дотримуватися двох правил. Перше – це залучати експерта. У випадку з меблями – дизайнера або архітектора, можливо – представника салону, який дуже добре розбирається в темі. Це особливо важливо, якщо людина вибирає якусь складну, дорогу річ. Друге правило – довіряти емоціям і почуттям, які підказують: «подобається» чи «не подобається».
Якщо вам щось сподобалося, то далі вже можна слухати аргументи експерта, а якщо відразу не подобається, то вже ніякий експерт не допоможе.
Але на що ж орієнтується сам експерт?
Якби мене, як експерта, запитали: «Який диван краще вибрати – B&B Italia чи Poliform?», то я відповіла б, що маю можливість запропонувати своїм клієнтам продукт і тієї, і іншої компанії. Якщо говорити про зовнішній бік цих диванів, то вони стилістично близькі, але, є «але». Компанія B&B Italia – це компанія, яка розпочала свій бізнес із виробництва диванів, придумавши унікальну технологію. Завдяки цій технології фабрика B&B Italia дає 10-річну гарантію на свої дивани, а точніше – на їх базу. Протягом десяти років по ньому можуть стрибати діти, на ньому може сидіти велика кількість людей, і з його базою нічого не станеться. Ви можете надягти на нього нові чохли, і він матиме вигляд нового. B&B Italia працює із кращими дизайнерами, і до своєї інноваційної технології додає правильний дизайн. Фабрика Poliform почала випускати дивани відносно недавно, а раніше вона спеціалізувалася в різного роду конструкціях, гардеробах, шафах, системах зберігання, і в цьому вони звичайно боги. У виробництві диванів вони не використовують якоїсь унікальної технології, а роблять це так, як більшість інших фабрик. Звичайно, рівень комфорту та дизайн дивана – це завжди питання особистої переваги. Плюс, дивани Poliform дійсно дешевші, ніж дивани B&B Italia. І якщо в конкретній ситуації ціна – це важливий параметр, то, безумовно, ми можемо розглянути дивани Poliform.
Існує дуже багато фабрик, але нам пощастило працювати з виробниками, у кожного з яких є своя філософія, кожний з яких розвиває галузь, що дуже важливо, адже хтось розвиває, а хтось іде слідом. Наприклад, представник B&B Italia в кінці однієї із презентацій висловив подяку навіть тим, хто копіює продукцію компанії, що є великим стимулом для оригінального виробника.
Але чи можна взагалі копіювати? Для чого потрібні підробки, і як з ними бути? Копіювати завжди можна (хоча, на мій погляд, це злодійство). Копія ніколи не повторить зручність і комфорт, не повторить технологію. Можна скопіювати тільки форму. Той же Eames Lounge Chair має величезну кількість копій, але тільки оригінал зручний, тому що відповідає законам ергономіки. Люди купують підробки, тому що хочеться «здаватися», а не «бути», хочеться підтримати фальшивий статус фальшивим способом.
Інша справа – інноваційні розробки, що стають трендом, і це нормально. Як, наприклад, новий тренд «ширяючих» кухонь у дизайні, запущений компанією Bulthaup та її кухнею b3. А це значить, що тренд – не плагіат. Познайомитися із трендами можна на спеціалізованих виставках, тільки тут важливо знати, яка саме виставка вам потрібна.
Виставка Isaloni у Мілані – те місце, де у великій кількості представлено готовий продукт і тільки новинки: вуличні меблі, меблі в традиційному стилі, сучасні. І якщо хочеться побачити таку меблеву різноманітність, то тільки в Мілані, і, знову ж, — тільки з експертом. Якщо ви цікавитеся всім модельним рядом будь-якої фабрики, а не тільки новинками, то буде краще відвідати фірмовий шоурум, бажано флагманський, і не під час виставки. За особливими, декоративними, дизайнерськими речами, оригінальними ідеями для наповнення інтер’єру, живими та свіжими деталями їдуть на виставки до Парижу, Лондону або Голландії. У плані колекційного дизайну мені дуже подобається виставка Art Basel.