Олексій Валентіров про відповідальність перед замовником, про роботу з держзамовленням, про те, що змінилося в держсекторі після майдану та які зміни ще потрібні.
О. В. — Олексій Валентіров — Головний архітектор архітектурного бюро VALENTIROV&PARTNERS.
Ф. Є. — Фаїна Єренбург — Арт-директор бренда DAVIS CASA.
Ф. Є. Загалом, із бюджетом ти працювати не боїшся, але ж усі фірми, які беруться за це, приречені на додаткові перевірки. Як у вас із цим справи? Ви їх успішно проходите?
О. В. Проходимо успішно, за 10 років (із 2009 року періодично стикаємося з бюджетним фінансуванням) ми до них уже звикли. До речі, щодо питання про те, чим нам «допомагає» держава. Недавні зміни у фінансовому законодавстві ввели обмеження, які роблять роботу з бюджетом ще менш привабливою. На сьогоднішній день виконання проектів на замовлення бюджету – це якась соціальна місія, це не бізнес. Деякі колеги думають, що ми гребемо бюджетні гроші лопатою (сміється). Я намагався цією лопатою з ними поділитися, привів в ОДА, але одні відмовилися відразу, а інші спочатку загорілися, подивилися об’єкт, почали процедуру укладання договору – і зрозуміли, через що доводиться проходити, щоб обійти всі кабінети й зібрати весь пакет документів. Вони відмовилися теж, не захотіли цим займатися.
Ф. Є. Цікаво, на сьогоднішній день сформувалася певна ринкова ціна на послуги архітектора, а за якими розцінками платить держава?
О. В. За нормами; існує Держстандарт України, у січні цього року до нього вийшли виправлення (підвищувальні коефіцієнти), і жити нам стало трохи легше (на папері, сміється). По факту, поки що немає підписаних контрактів за новими розцінками.
Ф. Є. Але суми порівнянні з тими, що заплатив би тобі за подібний об’єкт приватний замовник?
О. В. Так, тепер суми приблизно однакові. Але є речі, які в бюджетних проектах розраховуються інакше, у них просто немає розцінок, наприклад, на дизайн інтер’єру. Зазвичай нам називають максимальну суму за весь проект, але вимоги замовника повинні бути виконані в повному обсязі, тому доводиться якось перерозподіляти суми в рамках бюджету. У цій схемі теж повинні відбутися зміни, тому що таких «місіонерів», як ми, стає все менше. Треба сказати, що влада, яка прийшла після Майдану, розуміє необхідність змін, вони розуміють, що якість архітектури впливає на їхні рейтинги. Тому їм потрібно не просто щось зробити, щоб відзвітувати наверх, є прагнення зробити це дійсно добре.
Ф. Є. Яку кількість проектів майстерня може вести одночасно?
О. В. На сьогоднішній день ми ведемо півтора десятка об’єктів на різній стадії реалізації.
Ф. Є. Розкажи про ці об’єкти, скільки з них великих?
О. В. Половина – великі, від 7 до 12 тисяч кв. метрів. Серед них чотири висотних житлових комплекси, це комерційні замовлення. Дві школи, приватна та державна. Решта – приватні апартаменти.
Ф. Є. Розкид по масштабу досить великий: ви займаєтеся містобудуванням і громадськими об’єктами, але й приватні замовлення виконуєте теж.
О. В. Найчастіше люди, які контактували з нами при виконанні великих проектів, потім звертаються зі своїми особистими замовленнями.
Ф. Є. А із чим більше подобається працювати?
О. В. Громадські об’єкти цікавіше, тому що вони мають різне функціональне призначення. До того ж у таких проектах для архітектора завжди є розмах, якого немає в приватних об’єктах.
Ф. Є. Ти сам займаєшся проектуванням усіх об’єктів?
О. В. Більшість планувань розробляю особисто я.
Ф. Є. Чому, ти не довіряєш своїм колегам-архітекторам?
О. В. Ні, просто це моя зона відповідальності. Замовники приходять до нас, тому що вони хочуть, щоб саме я особисто брав участь у розробці концепції й робив ескізи. Коли людина йде до ательє, щоб пошити костюм, який буде сидіти на ній добре, їй важливо, щоб крій був зроблений майстром, а інше – це вже справа техніки. При цьому архітектура – безумовно командний вид спорту. Звичайно, у мене також є колектив, талановиті молоді хлопці, у яких дуже багато свіжих ідей. Моя функція модератора: задавати тему й направляти процес мозкового штурму в правильне (на мою думку) русло.
Ф. Є. Якщо говорити про приватне житло, бюджет таких об’єктів змінився в порівнянні з тим, що було до Революції?
О. В. Це залежить від можливостей замовника. Щодо інтер’єрів ми ведемо різні об’єкти, якщо людина хоче зекономити, ми можемо запропонувати більш дешевий варіант, звичайно, не опускаючись нижче за ту межу, за якою страждає якість. Вартість моїх послуг, як архітектора, не залежить від бюджету об’єкта. Я вважаю, що в дизайні інтер’єру можна отримати якісний результат як із наповненням від провідних брендів, так і з меблями з ІКЕА.
Ф. Є. Так, але купуючи меблі в ІКЕА, людина повинна розуміти, що їх експлуатаційні властивості будуть не дуже високими.
О. В. Деяких замовників доводиться вмовляти не купувати неякісну сантехніку, яка не виправдає навіть свою невисоку вартість; від інших я отримую карт-бланш на всі матеріали кращих світових брендів.
Ф. Є. Добре, рухаємося далі. Ми вже торкалися непростого запитання щодо суміжників, найчастіше в розмовах наших колег або ж у соціальних мережах можна почути купу негативу на їх адресу. Але давай зараз про хороше, назви тих, із ким тобі дійсно добре працюється. Можеш когось порекомендувати?
О. В. Конструкторське бюро, з яким я працюю, точно рекомендувати не буду, хоча ними я досить задоволений. Зовсім не в моїх інтересах, якщо вони по горло будуть завалені замовленнями (сміється).
Ф. Є. Розумію, але ми не будемо давати ніяких контактів, просто зроби комплімент, скажи, що вони класні фахівці!
О. В. Я працюю з Кожановим Юрієм Олексійовичем, це кращий конструктор у нашому місті, на мою думку. Часом виникають складні конструктивні ситуації. На етапі створення ескізів я не завжди уявляю, як це зробити в реальності, і буває, що конструктори хапаються за голову, особливо, коли потрібно зібрати складну конструктивну схему з різнорідних матеріалів. Безумовно, я також задоволений співпрацею з вашою компанією DAVIS CASA.
Ф. Є. Приємно чути, тому що ти дуже вимогливий — якщо ти нами задоволений, значить, ми дійсно хороші.
О. В. При виборі постачальників для мене дуже важлива компетентність менеджерів. Я ставлю їм запитання по телефону, попередньо вивчивши всю доступну інформацію, мене цікавлять деталі, які не відображені навіть у технічному каталозі фабрики. Якщо я отримую від менеджерів швидку адекватну відповідь, значить, із цією фірмою можна працювати. Із питань освітлення ми співпрацюємо з київською компанією M.I.K. Design, там прекрасні фахівці. Ще я б виділив німецький концерн KNAUF, італійський MAPEI і компанії « Reynaers-Україна», «Alumil-Україна». Ми контактуємо з їхніми фахівцями вже на етапі проектування, щоб розуміти, які матеріали та які технічні рішення ми зможемо використовувати при будівництві об’єкта.
Ф. Є. Отже, для тебе визначальною якістю при виборі партнерів є професіоналізм. Давай поговоримо про хобі, чим ти любиш займатися у вільний час?
О. В. Я давно захоплююся більярдом, граю, у мене є партнери і по російському більярду, і по снукеру. Люблю дивитися турніри по снукеру. Захоплююся грою Ронні О’саллівана, хоча є багато цікавих: і Хіггінс, й інші, із топ-16 я знаю всіх.
Ф. Є. Як ти уявляєш подальший розвиток вашого бюро?
О. В. Мені здається, ми знаходимося ще на початку шляху. Думаю, будемо укрупнюватися, хоча зараз ми зазнаємо кадровий голод, це відбувається у всіх галузях економіки нашої країни, і це велика проблема. Але ми шукаємо талановиті кадри, іноді навіть боремося за них із конкурентами. Хочеться, щоб наші архітектурні рішення стали ще краще, а документація – ще чистішою.
Ф. Є. Ти читаєш книги з архітектури? Їздиш на семінари? Може, дивишся лекції на ютьюбі?
О. В. Дещо дивлюся, але навіть на те, що мені дуже цікаво, не завжди вдається виділити час. Недавно довелося відмовитися від поїздки до Німеччини з командою KNAUF, тому що в мене була здача об’єкта. Думаю, нам ще не вистачає системності, і мені, як лідеру команди, необхідно навчитися перекладати частину відповідальності на підлеглих. Хотілося б більше читати, більше пізнавати, більше подорожувати, щоб перетинатися з іншою культурою.
Ф. Є. Це чудово! Спасибі за цікаве інтерв’ю, бажаю тобі успіхів.