Анна Пахомова та Олег Азовський про те, що надихає в професії, про архітектуру, дизайн, дружбу та мрії.
А. П. – Анна Пахомова – Головний дизайнер і співзасновник дизайн-студії Azovskiy + Pahomova.
О. А. – Олег Азовський – Головний архітектор і співзасновник дизайн-студії Azovskiy + Pahomova.
Ф. Є. – Фаїна Еренбург – Арт-директор бренду DAVIS CASA.
Ф. Є. Добре, давайте поговоримо про те, що ви розумієте під словом “успіх”. Кожен архітектор вкладає в нього свої сенси: популярність, перемоги в конкурсах, публікації в зарубіжних виданнях, завершення великого проекту, матеріальне благополуччя і так далі. На сьогоднішній день в чому полягає успіх для вас?
А. П. Для мене успіх – це можливість створювати цікаві об’єкти, втілювати їх в реальність, а не просто малювати свої ідеї на папері. Дуже актуальною стала наявність вільного часу, якщо він є – значить, я все зробила добре і правильно.
О. А. Для мене найважливіше відчувати якийсь абсолют в своїй роботі, коли вдається зробити щось таке, що вражає клієнта і змушує закохатися в це з першого погляду. Оце успіх! Хочеться робити не просто утилітарні або красиві речі, але вкладати в свою роботу якийсь сенс, філософську ідею. Зараз я роблю будинок для клієнта в іншому місті, це дуже чуттєвий дизайн, ми постійно підтримуємо зв’язок, така увага і взаєморозуміння дійсно окрилює. Рельєф там досить складний, але ця людина хоче зробити ландшафтні скульптури і ще багато цікавих фішок, це кайф!
А. П. Нещодавно в тебе був ще один клієнт, у якого були конкретні вимоги. Але Олег зробив більше, і це оцінили із захопленням і вдячністю.
Ф. Є. Такі емоції безцінні.
Перейдемо до наступної теми. Еволюційно ми різні: для чоловіка стратегія життя більшою мірою пов’язана з бізнесом, а для жінки – з сім’єю. Ваш сімейний бізнес підтверджує це правило чи ні?
А. П. У нас все гармонійно, для мене немає чітких граней в цьому питанні, все важливо.
Ф. Є. Добре, Аня, скажи, будь ласка, які людські якості Олега допомагають бізнесу, і які заважають? До тебе, Олег, таке ж саме питання щодо Ані.
А. П. В Олега є проникливість і неспішність, він приймає дуже зважені рішення, і це допомагає бізнесу, врівноважуючи мою спонтанність. Він є дуже впевненою і емоційно стабільною людиною.
О. А. Мені в Ані все подобається (сміється).
Ф. Є. Добре, не будемо загострювати (сміється). На завершення інтерв’ю кілька бліц-питань. Скільки об’єктів ви в змозі вести одночасно, не поступаючись якістю?
А. П. П’ять я, і п’ять Олег, десь так.
Ф. Є. Тобто близько десяти об’єктів – на різній стадії реалізації? Дайте приблизну розкладку.
О. А. Зазвичай це будинки до 500 м2, припустимо, один перед здачею, ще один ми беремо в розробку, решта десь в середині… Якщо подумати, зараз у мене в роботі знаходиться сім будинків.
А. П. А у мене виходить, що чотири проекти зараз в авторському нагляді, три наближаються до фотосесії, і ще чотири я зараз розробляю.
Ф. Є. Так, виходить чимало. У вас в майстерні є інші співробітники, окрім вас двох?
А. П. Дистанційні, є два візуалізатора і ще один – спец по кресленнях. Нам катастрофічно потрібні ще дві людини на креслення, але знайти таких працівників вкрай складно, з кваліфікованими кадрами зараз велика проблема.
Ф. Є. Чи є у вас партнери в темі інтер’єрного дизайну, якими ви задоволені і могли би їх рекомендувати замовникам?
А. П. Звичайно, є. Хоча мене смішать люди, які думають, що десь справи йдуть ідеально. Завжди є людський фактор, і ситуації бувають різні. В одних краще виходить одне, в інших – інше, в кожного є свої сильні сторони, однак вимагати всього неможливо. Мені подобається працювати з “Climatech” по опаленню, вентиляції та каналізації. Ця компанія була перевірена неодноразово, і в будь-якій ситуації вони змогли знайти найкращі рішення.
О. А. До речі, ми робили для них офіс навпроти “Стану-550”, це дуже депресивний район, але ми отримали карт-бланш, щоб створити нормальне середовище для роботи. Вони завезли машинами землю і зробили навколо красивий газон, це цивілізований, європейський підхід. Хочеться вірити, що такого ставатиме більше.
А. П. З меблевих салонів мені подобається працювати з тими, хто може закрити повний цикл по фірмовим меблям. Це салон DAVIS CASA – грамотні фахівці, завжди якісний і своєчасний результат. Коли заходять такі організації, я спокійна і отримую задоволення від роботи. Можу також назвати салон “Arte di Vita”, я дуже поважаю їх підхід: вони вчать клієнтів хорошому дизайну. Мені подобається, коли менеджери розуміють мене з півслова з питань плитки, сантехніки та будь-яких інших. Дуже важливо, що кожен салон, куди ми направляємо своїх клієнтів, з готовністю йде їм назустріч, при цьому нічого не нав’язуючи. Є ще “GALLERY INTERIORS”, де я часто комплектую об’єкти – невеликий салон, але дуже привітний і професійний.
Ф. Є. Якості, які ти цінуєш в партнерах, це професіоналізм, відповідальність, небайдужість, цікавість до проекту і вміння йти на компроміс. Так?
А. П. Так, це важливо. У Києві ще є чудовий салон “Exnova”. Якщо говорити про будівництво, “Богарт Буд” – ось дійсно високий рівень. У нашому місті одна з кращих будівельних компаній – “Будівельник-П”.
О. А. Хочу доповнити, що просто побудувати будинок і продати квадратні метри – це далеко не все. Потрібна інфраструктура, про яку мало хто з наших забудовників хоче думати. Навіть в Києві це роблять одиниці, а у нас в Дніпрі ситуація набагато гірша. Люди купують ці квартири, навіть не усвідомлюючи, що може і повинно бути інакше. Тому по нашому місту я би взагалі нікого не виділяв.
А. П. Тобі, звичайно, видніше, адже я працюю в основному по комплектації. По склу є хороша компанія “Liberta”.
О. А. Компанія “Eclipse” мені дуже подобається, вони роблять комплексне скління та інженерію. Вони можуть виконувати найскладніші завдання, достатньо просто віддати ескізи, вони самі все прорахують і спроектують. З будівельниками я можу співпрацювати в принципі з усіма, якщо в них є цікавість до проекту та готовність виконувати проектні вимоги.
Ф. Є. І останнє запитання: чи є які-небудь соціальні або інші проекти, не пов’язані з вашою професійною діяльністю, які вам цікаві?
А. П. Іноді я займаюся благодійністю, але ніде і ніколи про це не говорю.
О. А. По можливості ми допомагаємо військовим в шпиталі. У мене в голові є проект – не знаю, чи зацікавить це кого-небудь ще – створити якийсь об’єкт, щоб дати притулок і роботу безхатнім людям, дати їм шанс повернутися до нормального життя. Може, це утопія, але мені хотілося би спробувати.
Ф. Є. Олег, а хобі в тебе є?
А. П. Олег шикарно готує, піца виходить віртуозно! Він дуже цікавиться історією, слухає оперу. З якогось часу я більше люблю тишу, але він включає свого улюбленого Паваротті, і поступово я переймаюся цією музикою теж.
О. А. Аня зарубала мою мрію про планерний спорт, сказала: “Я хочу мати живого чоловіка”. Це досить небезпечно, але ця ідея мене надихає, хочу коли-небудь поїхати в Андору, де є підходящі гори, там збираються планеристи з усього світу.
Ф. Є. Ну що ж, я бажаю, щоб ваші мрії збулися. Дякую за інтерв’ю, за те, що витратили свій час.
А. П. Ми щиро раді цієї розмови, спасибі.